ALTINCI HASTALIK-ÇOCUK HASTALIKLARI HASTALIKLARI VE KADINLARA ÖNERİLER -BİLGİMCE Eğitim ve Kültür Platformu
BİLGİSAYAR OYUNLARIMIZ SİZİ BEKLİYOR TIKLA GİR

Altıncı HastalıkAltıncı hastalık (egzantem subitum) çok sık rastlanan son derece bulaşıcı bir virüs enfeksiyonudur. Hastalık havadan geçen damlalarla bulaşır ve genellikle birinci yaşın ikinci yarısında ya da küçük çocukluk döneminde ortaya çıkar. Hastalığın mikrobu herpes virüsü familyasındandır. Virüsle temasa geçildikten 7 ila 17 gün sonra ilk hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Altıncı hastalık birdenbire ortaya çıkan, 39-40°C'ye kadar yükselen ateşle kendini gösterir. Çocuğun genel sağlık durumu yüksek ateşten fazla etkilenmez. Üç dört gün içinde ateş kendi kendine geçer. Bu esnada lekeli, kırmızı, suçiçeği ya da kızamıkçık benzeri, bütün bedeni saran bir döküntü ortaya çıkar ve yaklaşık iki gün içinde yeniden kaybolur. Döküntü çıktıysa, bulaşma tehlikesi ortadan kalkmış demektir. Üç yaşına varan çocukların yüzde 95'i altıncı hastalık geçirir ve yaşam boyu bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olur.

Hastalık Belirtileri:
> Birdenbire başlayan, çocuğun genel sağlık durumunu fazla etkilemeyen yüksek ateş,
> Yaklaşık üç gün sonra ateş düşer,
> Küçük benekli, kırmızı cilt döküntüsü.

Komplikasyonlar:
Nadir olarak, yüksek ateşten dolayı kramplar görülebilir.

DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?
Altıncı hastalık zararsızdır, ama kolayca kızıl ve kızamıkla karıştırılabilir. Bu yüzden hastalık teşhisini doktorun koyması iyi olacaktır.

DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ
> Doktor yüksek ateşli çocuğunuzu muayene ettikten ve kızıl ya da kızamık olmadığını saptadıktan sonra, belirtilere karşı ne yapabileceğinizi söyleyecektir. Bu virüs hastalığı için belli bir tedavi yoktur.

SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ
Yüksek ateşli çocuğunuzun, hastalığın net belirtisi olan tipik döküntüler belirene kadar, hastalığın ilk günlerinde evde kalması gerekir. Ateşi baldır sargısıyla  düşürmeye çalışın. Ateş düşürücü fitil nadiren gerekli olur, ama çocuğunuzun ateşi çıkınca kramp geçirmeye meyilli olduğunu biliyorsanız, ateş düşürücü fitil ya da şurup kullanmalısınız. Çocuğunuza bolca sıvı içirin, çünkü ateşi çıkınca cilt üstünden sıvı ve tuz kaybeder. Çocuğunuz kendini hasta hissetmiyorsa, onu yatakta kalmaya zorlamayın.